هنری فرهنگی
”پيام دهكردي” در نشست خبري نمايش ”متولد سال 1361”:
اين نمايش بهترين هديه براي متولدين دهه 60 است
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۹ساعت 23:18 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 

طی حکمی ازسوی "ناصر یکه"رئیس ستاد جشنواره تئاتر تهران ، "مهرداد رایانی مخصوص"نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر به عنوان "دبیر علمی–تخصصی نخستین جشنواره تئاتر تهران" انتخاب شد.


به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر از روابط عمومی جشنواره تئاتر تهران، متن این حکم بدین شرح است:
« احتراما، بدینوسله مراتب تنفیذ جنابعالی را به سمت دبیر علمی– تخصصی نخستین جشنواره خصوصی تئاتر تهران اعلام می‌دارم.
اينجانب با استعانت از خداوند متعال یقین دارم انتخاب شما بدین سمت نقطه عطفی در جهت رونق علمی جشنواره و اجرای تخصصی آن بوده و برپایی هرچه باشکوه تر نخستین جشنواره خصوصی تئاتر کشور را در پی خواهد داشت.
اميد است در ادامه این همکاری، با بهره‌مندی از تجربه حضرتعالي بتوانيم نقش ماندگاری را در تعالی تئاتر کشور پدید آوریم.»

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۹ساعت 23:16 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 

نمايش "مقتل" نوشته "محمودرضا رحيمي"و "فرهاد نقدعلي"به كارگرداني "محمودرضا رحيمي"به صورت نسخه‌خواني از 21 تا 30 آذرماه در تالار اصلي مجموعه تئاترشهر به صحنه مي‌رود.


كارگردان نمايش "مقتل" در گفت‌وگو با سايت ايران تئاتر، گفت: «اين نمايش با 10 اجرا از 21 آذرماه هر روز ساعت 18 به مدت 75 دقيقه در تالار اصلي مجموعه تئاترشهر روي صحنه خواهد رفت.»
رحيمي گفت: «نمايش "مقتل" حاوي 10 فراز از واقعه عاشوراست كه از ابتداي حركت امام حسين (ع) از مكه مكرمه تا واقعه كربلا و شهادت ايشان را به نمايش مي‌گذارد.»
وي افزود: «اين نمايش در دو فضاي تئاتر فيزيكي و تئاتر كلاژ توليد شده كه به نسبت اجراي سال گذشته آن تغييراتي از نظر قطعاتي ويدئوتيپ كه توسط محمدحسين جعفري در فضاي كربلا فيلمبرداري شده در آن لحاظ شده است.»
رحيمي گفت: «انديشه آغازين توليد اين نمايش از سال گذشته در همايش آئين‌هاي عاشورايي شكل گرفت كه پايه فعاليت ما در خصوص تئاتر فيزيكي و استفاده از زبان حركت و بدن بود تا از طريق نسخه‌خواني به تجربه‌هاي جديدي دست پيدا كنيم.»
وي افزود: «سال گذشته با دعوت رحمت اميني قسمت‌هايي از اين نمايش در تالار مولوي به اجرا درآمد و امسال با فرارسيدن ايام محرم با تأييد معاون اجرايي مجموعه تئاترشهر و رئيس مركز هنرهاي نمايشي اين نمايش به مدت 10 شب روي صحنه مي‌رود.»
رحيمي گفت: «در اين نمايش آرش ميرطالبي، امير رجبي، فردين نظري، احسان كريمي، محمدالله دادي، سياوش دژيمي، بهنام نعيمي در بخش نسخه‌خواني و حركت در كنار مجيد جعفري، ميرطاهر مظلومي، نگين صدق‌گويا و آرزو افشار به ايفاي نقش مي‌پردازند.»
وي افزود: «علي نوشادي و آرش عزيزي موسيقي، سيامك مجيدي طراحي صحنه، نازنين گودرزيان طراحي لباس، امير مفتخر مدير توليد و اجرا و امير رحيمي و رضا صورتي دستياران كارگردان هستند. موسيقي اين نمايش نيز برگرفته از موسيقي تعزيه است.»

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۹ساعت 23:15 PM  توسط شاهد پیوند  | 

دعای من....
سلام:
خدایا: فلسفه نماز چیست؟
چه سری در نماز هست که حسین ظهر عاشورا دست از ان برنداشت؟
یابهتر بگم چه عشقی در نماز حسین وجود داشت که اینطور به نماز بها میداد؟
ذره ای از ان را نصیب کن...
دوم اینکه:
کربلا چه داشت که زینب جز زیبایی ندید؟
الهی... ذره ای از این همه بصیرت زینب رو نصیب کن.
وحرف اخر...
خدایا... تو به حسین چی گفتی که حاضر شد همه چیز و همه کس رو فدای تو کنه؟
همه فدای حسین وحسین فدای تو...تو چه نشان حسین دادی؟
بارالها...ذره ای نشان ما ده....
حاصل یک دقیقه فکر نیمه شب....
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۹ساعت 23:12 PM  توسط شاهد پیوند  | 

سلام ایام محرم را تسلیت گفته و از همه شما التماس دعا دارم
+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 15:7 PM  توسط شاهد پیوند  | 

كمدي كار كردن كار ساده‌اي نيست
 

فروغ سجادی:

وقتي  براي  ديدن نمايش "قاتل بي‌رحم هسه كارلسون"به كارگرداني "مسعود رايگان"مي‌رويد قبل از شروع اجرا با ديدن بروشور جالب نمايش و اسم آن، هيجان ديدن يك نمايش جنايي شما را فرا مي‌گيرد به  وي‍ژه وقتي در متن بروشور، كارگردان مي‌نويسد كه "هنينگ مانكل"نويسنده سوئدي نمايشنامه لقب مرد جنايي تئاتر را دارد.


اين هيجان در طول اجرا  با ديدن صحنه‌هاي كميك نمايش بازهم باقي مي‌ماند و لذت آن وقتي بيشتر مي‌شود كه  نمايش به پايان مي‌رسد و شما تازه معني واقعي جنايت بشري را مي‌فهميد.
هنينگ مانكل نويسنده سوئدي به خاطر رمان‌هاي جنايي‌اش مشهور است. او كه همسر اوا برگمن كارگردان تئاتر (دختر انگمار برگمن) است در موزانبيك ماپوتو  تئاتري را بنيانگذاري كرده كه با هزينه شخصي خود آن را اداره مي‌كند و هميشه با عشق انسان دوستانه وقايع جهان سوم را دنبال مي‌كند. (براساس اطلاعات بروشور نمايش)
گفت‌وگوي سايت ايران تئاتر را با "مسعود رايگان" كارگردان نمايش "قاتل بي‌رحم هسه كارلسون" مي‌خوانيد:

***
از ترجمه و اجراي اين متن بگوييد؟ نمايشنامه‌‌اي كه بيشتر كمدي است تا جنايي. چطور شد به فكر اجراي اين نوع كمدي در ايران و معرفي اين نويسنده سوئدي افتاديد؟

وقتي من در سوئد بودم در سال1997 برحسب پيشنهاد تئاتر شمال سوئد، قرار بود اين نمايشنامه  را به زبان سوئدي اجرا كنيم. همان زمان با  این اثر آشنا شدم. هنينگ مانكل هرچند به خاطر رمان‌هاي جنايي‌اش مشهور است، اما زاده تئاتر است و از تئاتر شروع كرده است. من  با خواندن اين نمايشنامه متوجه شد چه شخصيت‌پردازي درستي از سوي نويسنده در اين نمايشنامه صورت گرفته است. شخصيت‌پردازي كه تماشاگر وقتي  بعد از اجرا به خانه مي‌رود ساعت‌ها به آن شخصيت‌ها فكر مي‌كند و آنان در ذهنش باقي مي‌مانند، سوال‌هایی در ذهنشان مطرح  می‌کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 15:3 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 

مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران از تشکیل دبیرخانه دائمي جشنواره سراسری تئاتر تک نفره خبر داد.


به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر، "محمدرضا انصاری" با اعلام این خبر و تاکید بر ضرورت برگزاری منظم این جشنواره گفت: «بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزاری هرساله جشنواره سراسری تئاتر تک نفره را در دستور کار خواهد داشت و این رویداد مهم باید با تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره تثبیت پیدا کند. امیدواریم دومین دوره این جشنواره سراسری نیز با موفقیت برگزار شود و شاهد یک اتفاق تاثیرگذار دیگر در زمینه رشد و تقویت استعدادهای هنری کشور باشیم.»
گفتنی است دومین جشنواره سراسری تئاتر تک نفره از 25 تا 30 دی‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد. تاکنون بیش از 300 اثر ارسال شده از سوی بازخوان‌های منتخب جشنواره مورد  بررسی قرار گرفته و 50 اثر برتر به منظور شرکت در مراحل بعدی انتخاب شده‌اند.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:59 PM  توسط شاهد پیوند  | 

بي‌هويتي در مهاجرت
 

مهدي نصيري:

نوشتن و درباره مهاجران ايراني تا به حال در تئاتر آنقدر زياد نبوده كه بخواهيم حوزه موضوعي‌اي با عنوان تئاتر مهاجرت را در گستره مضامين داستاني در تئاتر مورد ارزيابي قرار دهيم و با نمونه‌هاي مشابه ديگر بسنجيم.


اما مهاجرت به عنوان يك گستره مهم موضوعي همواره در تئاتر اروپا و حتي به گونه‌اي كاملاً وسيع‌تر در تئاتر آمريكا مطرح بوده و خود به حوزه‌هاي محدودتري چون تئاتر اجتماعي، سياسي و ... تقسيم مي‌شده است.
تاريخ ايران به واسطه تحولات پياپي سياسي و اجتماعي همواره بخش مهم و تأثيرگذاري از جامعه‌اش را در خارج از مرزهاي كشور در كنار خود داشته است. مهاجران ايراني از سرتاسر آسيا تا همه جاي اروپا و آمريكا و كانادا و... پراكنده‌اند و در بسياري از كشورها حتي جوامعي كوچك اما قابل توجه و مهم را تشكيل داده‌اند كه مختصات فرهنگي ايراني را چه به لحاظ محدوده‌هاي فرهنگي و اجتماعي و چه در گستره جغرافيايي در سطوح گسترده مطرح كرده‌اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:57 PM  توسط شاهد پیوند  | 

ارتباط شناسي از منظر زبان تئاتري و كلامي
 

رامتين شهبازي:

تئاتر به مثابه يك رسانه از امكانات متفاوتي استفاده مي‌كند تا پيام مورد نظر نويسنده و كارگردان را به مخاطب انتقال دهد. هنر تئاتر برخلاف هنري همانند نقاشي در سكوت رخ نمي‌دهد، يعني تئاتر علاوه براينكه از نشانه‌هاي ديداري براي ارتباط با مخاطب سود مي‌جويد، مي‌تواند از امكانات كلامي هم استفاده نمايد.


برخي نظريه پردازان معتقدند تلفيق همين نشانه‌هاي ديداري و كلامي رسانه تئاتر را شكل مي‌دهد. اما برخي نيز عقيده دارند، اين دو را مي‌توان در بازشناسي اجزاي نمايش كاملا از يكديگر منفك كرد.
به زعم نگارنده، نظريه دوم مي‌تواند درست باشد. ما روي صحنه تئاتر با دو دنياي كاملا متفاوت رو به رو هستيم. يكم؛ دنيايي كه تعدادي آدم در آن زندگي مي‌كنند و روابطي درون متني را در مواجهه با يكديگر پشت سر مي‌گذارند. دوم دنيايي كه بيننده نمايش، آنها را با فعل ديدن و درك كردن از سر مي‌گذراند. در آغاز، كارگردان دنيايي را مي‌سازد كه تعدادي شخصيت جهان زيسته خود را در آن سپري مي‌كنند و در وهله بعد اين جهان زيسته به تجربه غير مستقيم تماشاگر بدل مي‌شود. بنابراين زبان بصري تئاتر به ما كمك مي‌كند تا جهان متن را درك كنيم. يعني زبان بصري، زباني است كه صاحب اثر به مدد طراحي نشانه‌ها از طريق آن با مخاطب خود سخن مي‌گويد. دراين باره بد نيست سراغ نظريه ارتباط رومن ياكوبسن برويم. ياكوبسن در مقاله زبان شناسي و شعر شناسي كه دكتر كورش صفوي آن را ترجمه كرده عقيده دارد كه ما در هر رسانه‌اي يك فرستنده داريم و يك گيرنده. در صحنه تئاتر كارگردان مي‌تواند فرستنده باشد و تماشاگر گيرنده. از سوي ديگر پيامي وجود دارد كه اين پيام بايد به بيننده منتقل شود. پيام كلي يك نمايش مي‌تواند گفتماني باشد كه نويسنده و كارگردان آن را در طول اثر خود بسط مي‌دهند و اين درحاليست كه هر صحنه به طور مجزا مي‌تواند داراي پيام خود ويژه نيز باشد. اين پيام براي اينكه منتقل شود نيازمند يك مجراست. مجرا در يك اجراي تئاتري مي‌تواند صحنه و اتمسفر و مودي باشد كه يك تئاتر در طول زمان اجرا ايجاد مي‌كند. از سوي ديگر پيامي كه از سوي اين مجرا منتقل مي‌شود بايد داراي رمزهايي باشد كه از عناصر مشتركي ميان صاحب اثر و مخاطب شكل بگيرد. اين رمزگان‌ها را مي‌توان همان نشانه‌هاي ديداري در نظر گرفت كه كارگردان در صحنه طراحي مي‌كند. يادمان باشد كه فعلاً نقش كلام را از اين مجموعه منفك كرده‌ايم. از سوي ديگر ما در صحنه شخصيت‌هايي داريم كه خود داراي فرستنده و گيرنده هستند. يعني در يك صحنه گاه شخصيت A به فرستنده تبديل مي‌شود و شخصيتB  به گيرنده و بالعكس. عمده ارتباط آنها در نمايشنامه‌هايي كه داعيه داستان‌گويي كلاسيك دارد ارتباط كلامي است. برآيند اين ارتباط كلامي در يك فرآيند نمايشي به تماشاگر منتقل مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:55 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 

تالارهاي نمايشي به علت تقارن با ايام سوگواري ماه محرم تعطيل مي‌شوند.


به گزارش سايت ايران تئاتر، تماشاخانه ايرانشهر از امروز ـ 20 آذر ـ تا پايان 27 آذر تعطيل است و
پس از ایام سوگواری و عاشورای حسینی، اجرای نمایش "حضرت والا" به کارگردانی حسین پاکدل، از یکشنبه بیست وهشتم آذرماه، ساعت 20:15 در تماشاخانه شماره یک، ادامه خواهد یافت.
همچنين در تماشاخانه استاد سمندریان هم از همین روز، نمایش "متولد 1361" به کارگردانی پیام دهکردی، ساعت 18 به صحنه می رود. نمایش "باغ مرگ" به کارگردانی سیامک احصایی نيز از يكشنبه 5 دي‌ماه، ساعت 20:30 در تماشاخانه استاد سمندریان اجرا خواهد شد.
 چهار تالار مجموعه تئاترشهر از جمله چهارسو، قشقایی، سایه و کارگاه نمايش نيز از 23 تا 26 آذرماه تعطيل هستند و پس از ايام سوگواري اجراي نمايش هاي "كافه مك آدم" در تالار چهارسو، "آنفولانزاي خوكي" در تالار سايه، "هفت" در تالار قشقايي و "شمشيرهاي ژنرال" در كارگاه نمايش ادامه خواهد يافت.
در تالار اصلی مجموعه تئاترشهر نيز با پايان اجراي "رستم و اسفنديار" كار پري صابري، نمایش " مقتل "به کارگردانی محمودرضا رحیمی از فردا- 21 آذر- ساعت 18 به صحنه مي‌رود و تا 30 آذرماه ادامه خواهد داشت.
این نمایش نوشته مشترک محمودرضا رحیمی و فرهاد نقدعلی است که به بازخوانی نسخ و بازسازی تصاویری از 10 فراز عاشورا اختصاص دارد.
اجراي نمايش "پاي ديوار دختركي" نوشته فهيمه و سيما ميرزاحسيني و كارگرداني سيما ميرزاحسيني نيز كه از پنج‌شنبه ـ 18 آذر ـ در تالار هنر آغاز شده تا 24 آذرماه ادامه خواهد شد و سپس تالار هنر تا 27 آذر تعطيل مي‌شود. نمايش "پاي ديوار دختركي" ساعت 18 اجرا مي‌شود.
سپس تالار هنر از يكشنبه ـ 28 آذر ـ ميزبان دو نمايش "چوپان دروغگو" نوشته و كار حسن وارسته و "قصه‌هاي من و رستم" نوشته حسن باستاني و كارگرداني مريم معترف خواهد بود.
نمايش "چوپان دروغگو" ساعت 17:30 و نمايش "قصه‌هاي من و رستم" ساعت 19 اجرا مي‌شوند.
اپراي عروسكي "عاشورا" نوشته و كارگرداني "بهروز غريب‌پور" نيز از فردا -21 آذر- ساعت 19 در تالار فردوسي اجراي خود را آغاز مي‌كند.
تماشاخانه سنگلج كه به دليل تعميرات تعطيل است از 28 آذر ماه با نمايش "ورودي 5" كار رسول نقوي فعاليت خود را شروع خواهد كرد.
همچنين نمايش " بيداري در خواب هزار من" نوشته و كار "علي ثقفي" دوشنبه 22 آذر به اجراي خود در خانه نمايش اداره برنامه‌هاي تئاتر پايان مي‌دهد و از هفته آينده و بعد از پايان تعطيلات سوگواري تاسوعا و عاشوراي حسيني، نمايش "آخرين نامه" نوشته و كار "مهرداد كوروش‌نيا" اجراي خود را در خانه نمايش آغاز خواهد كرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:53 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 


 


 به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر، نمایش "خرگوش سفید با چشمان قرمز" به کارگردانی رحمان هوشیاری از 17 آذر ماه هر روز ساعت 19:30 در تماشاخانه مهر حوزه هنری اجرا می‌شود. این نمایش یکی از برگزیدگان هفتمین دوره جشنواره تئاتر ماه و موضوع آن دفاع مقدس است.
این کار داستان حسین رزمنده‌ای مفقود الاثر را روایت می‌کند که پس از اعلام خبر شهادت وی به خانواده‌اش مادرش نمی‌تواند شهادت او را بپذیرد و برای یافتن فرزندش به جبهه‌ها می‌رود و او نیز مفقود الاثر می‌شود و....
در نمایش "خرگوش سفید با چشمان قرمز" بازیگرانی چون محمدرضا زندی، محسن سالاری، نیره مردی، زهرا طیوری، شیرین هدایت پور، فرهاد لاری و نسیم نوری حضور دارند.
این نمایش نوشته رضا گشتاسب و با آهنگسازی اشکان حاتمی و حسین نادری 15 اجرا در تماشاخانه مهر حوزه هنری خواهد داشت.
همچنین  نمایش "محاكمه آفتاب" به كارگرداني كيارش زارع‌طلب و سيدمصطفي رضوي به مناسبت ايام سوگواري سالار شهيدان همزمان با آغاز ماه محرم در تماشاخانه مهر حوزه هنري روي صحنه مي‌رود.
این نمایش تا 30 آذر از ساعت 17:30 در تماشاخانه مهر حوزه هنری روی صحنه خواهد بود.
نمایشنامه "محاکمه آفتاب" روایتی است از یک تعزیه که زمان آن به 30 سال پیش بازمی‌گردد و در جریان اجرای آن اولیاخوان امام حسین (ع) کشته می شود. بازپرسی که پرونده پیگیری این قتل را برعهده دارد، برای یافتن قاتل از تمامی شخصیت‌هایی که راویان قصه کربلا در تعزیه هستند بازپرسی می‌کند...
ندا نوری، سمیه ثقفی، شادی واحدی، اسماعیل حسینی‌نژاد، پریسا مشکاتی، سیدمصطفی رضوی، ابراهیم محمدی، اسماعیل بالایی، سعید فرد، فرزان کوثری و فرزین حاجی‌لو بازيگران "محاكمه آفتاب" هستند و انتخاب آهنگ نیز بر عهده عباس محمدی بوده است.
نمایش "وين شرح بي‌نهايت" نیز دیگر اثری است که در ماه محرم به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در تماشاخانه ماه روی صحنه مي‌رود.
"وين شرح بي‌نهايت" به كارگرداني فرهاد ارشاد داستان روزهاي پس از واقعه عاشورا و به اسارت رفتن ياران و خانواده امام حسين (ع) را روايت مي‌كند.
بازيگران اين نمايش محمدهادي فروزه، سيدمحمود سروري‌نژاد، ليلا ميرزايي و فرهاد ارشاد هستند.
این نمایش تا 30 آذرماه ساعت 18 در تماشاخانه ماه روی صحنه خواهد بود.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:51 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 

دانشگاه ایداهو آمریکا مسابقه یک روزه نمایشنامه‌نویسی برگزار می‌کند.
 


به گزارش سایت ایران تئاتر، مسابقه نمایشنامه‌نویسی کوتاه دانشگاه ایداهو که برنامه‌اي یک روزه است، به رقابت میان شش نمایشنامه‌نویس اختصاص دارد.
این شش نمایشنامه‌نویس باید ظرف 24 ساعت یک نمایشنامه کوتاه بنویسند.
موضوع ساعت 8 بعدازظهر روز جمعه 19 آذر به این نمایشنامه‌نویسان داده شده و آنان ظرف یک روز باید نمایشنامه‌اي 10 دقیقه‌ای به رشته تحریر درآورند که عصر روز شنبه توسط بازیگران و کارگردانان به صحنه می‌روند. رقابت مشابهی نیز در ماه ژانویه در سیاتل برگزار خواهد شد که طی آن 14 نمایش طی 28 ساعت تولید می‌شوند.
در این رقابت و در کنار نمایشنامه‌نویسان، شش کارگردان، 2 مدیر صحنه، و 18 تا 24 بازیگر نیز همکاری خواهند داشت.
این بازیگران حتی پیش از نوشته شدن متن برای ایفای نقش‌های مختلف انتخاب می‌شوند و در واقع نمایشنامه‌ها با در نظر گرفتن این بازیگران به رشته تحریر در می‌آیند.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:50 PM  توسط شاهد پیوند  | 

به مناسبت ايام محرم
 

نمايشنامه "پل" نوشته "محمدرضا رحمانيان" اين هفته در برنامه راديويي "يك نمايشنامه يك نمايشنامه‌نويس" ساعت 19:30 از راديو فرهنگ معرفي مي‌شود.


"عباس غفاري" سردبير دو برنامه "هفت اقليم" و "يك نمايشنامه يك نمايشنامه‌نويس" در گفت‌وگو با سايت ايران‌تئاتر گفت: «برنامه "يك نمايشنامه يك نمايشنامه‌نويس" هر هفته يك نمايشنامه ايراني يا خارجي را با همكاري بازيگران تئاتر توليد و اجرا مي‌كند كه هفته گذشته به نمايش "فاطمه عنبر" نوشته محمد چرم‌شير پرداخته شد.»
وي افزود: «اين برنامه كه بدون استفاده از افكت‌هاي صوتي راديويي توليد مي‌شود به مناسبت ايام محرم، نمايشنامه "پل" محمد رحمانيان را طي 4  قسمت معرفي خواهد كرد.»  
وي خاطرنشان كرد: «در اين برنامه محسن حسن‌زاده، آيه كيان‌پور، صادق ملكي، آرش فلاحت‌پيشه، سارا پورصبري، امين عظيمي، حسن آزادي و عباس غفاري با نقش‌خواني خود به توليد اين برنامه كمك خواهند كرد.»   
گفتني است برنامه راديويي هفت اقليم هر شنبه ساعت 17 تا 18:30 و برنامه "يك نمايشنامه يك نمايشنامه‌نويس" هر شنبه ساعت 19:30 تا 20 از راديو فرهنگ پخش مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:48 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 

نمايش "يك دامان ماه و ستاره" نوشته و كار "امير دژاكام"از اول دي‌ماه در تالار وحدت اجرا مي‌شود.


"امير دژاكام" نويسنده و كارگردان نمايش در گفت‌وگو با سايت ايران تئاتر گفت: «اين نمايش از اول تا پنجم دي‌ماه ساعت 19 در تالار وحدت به صحنه خواهد رفت.»
وي افزود: «نمايش "يك دامان ماه و ستاره" در واقع يك مركب‌خواني است كه سعي كرديم براساس شكل نمايش ايراني، با انسان‌هاي معاصر ارتباط برقرار كنيم. اين نمايش درباره روز عاشوراست که از زبان ام‌البنین روایت می‌شود. ايشان پس از گذشت سه سال از واقعه عاشورا، در کوچه و بازار به نقل واقعه عاشورا می‌پردازد.»
دژاكام تصريح كرد: «تصميم دارم يك يا دو صحنه از نمايش را حذف كنم و چند صحنه جديد را به كار اضافه كنم، بنابراين مدت زمان اجراي اين نمايش حداقل 90 دقيقه خواهد بود.»
وي در ادامه عنوان كرد: «در نمايش عاشورايي"يك دامان ماه و ستاره"، گلچهره سجاديه، اصغر همت، حسين محب‌اهري، رحيم نوروزي، اصغر ماسوله و شهرام عبدلي به همراه تعدادي از دانشجويان رشته نمايش دانشگاه تهران به ايفاي نقش مي‌پردازند.»
ساير عوامل عبارتند از: حركت نگاري: بهزاد جاودان پور، دستيار هنري كارگردان: تينو صالحي، دستيار اداري: عباس عبدالله زاده، دستيار برنامه‌ريز: آيدا دژاكام، دستيار حركت نگاري: حميد اصغري تتماج، دستيار هنرهاي تجسمي: بهزاد بزرگي، طراحان صحنه: سيامك احصائي و احمد كچه‌چيان، طراح لباس: مژگان عيوضي، تكنيك و ويدئوآرت: احمد كچه‌چيان، مدير صحنه: سينا نصراللهي، منشي صحنه: ابوذر ساعي، آهنگساز: محسن ميرزايي، سرپرست اركستر كوبه‌اي: مير‌امير ميري، خوانندگان: مهناز غمخوار و علي مينو سپهر، طراح پوستر: مرتضي اتابكي، عكاسان: مسعود پاكدل، رضا موسوي و صوفيا دژاكام.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:47 PM  توسط شاهد پیوند  | 

شاد بودن، تنها انتقامی است که میتوان از زندگی گرفت با سلام به استاده عزیزمون این ایامو به همه تسلیت میگم این چند هفته که کلاس برگزار نمیشه دلم برا همتون تنگ شده امیدوارم هرچه زودتر کلاسا شروع بشه و بتونیم شمارو تو کلاسا دوباره ببینیم ادرسه وبلاگه منم استاد خواستین لینک کنین من لینکتون کردم ممنون
+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:45 PM  توسط شاهد پیوند  | 

 

آثار برتر برای حضور در دومین دوره جشنواره سراسری تئاتر تک نفره فرهنگسرای نیاوران پس از مرحله بازخوانی، معرفي شدند.


به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر، پس از انتشار فراخوان در آبان‌ماه سال جاری تعداد 325 متن به دبیرخانه دومین دوره جشنواره سراسری تئاتر تک نفره رسید که از این تعداد 293 متن در بخش مسابقه و 32 متن در بخش جنبی (نمایشنامه خوانی متون نمایشنامه‌نویسان خارجی) شرکت کرده بودند.
آثار رسیده توسط نصرالله قادری، تاجبخش فنائیان و رحمت امینی مورد بررسی قرار گرفتند و تعداد 50 متن برای مرحله بازبینی آثار انتخاب شدند.
50 متنی که مورد بازبینی قرار می‌گیرند عبارتند از: «بچه تابستان، نویسنده و کارگردان  بهزاد خاکی نژاد»، «مجلس سهراب کشی، نویسندگان داریوش نصیری و مرتضی وکیلیان  کارگردان داریوش نصیری»، «مصلوب، نویسنده و کارگردان علی اکبر محمدپور»، «تیغ اُفتو، نویسنده افشین چکوری کارگردان مهدی ضیغمی نژاد»، «صداش بزن انار و گندم، نویسنده امیر دژاکام کارگردان علی نجفی»، «سوگلی، نویسنده امیر زینال پور کارگردان مالک آبسالان»، «علم سبز، نویسنده حبیب رمضانی کارگردان میثم عبداللهی»،« تکرار، نویسنده جمشید خانیان کارگردان علیرضا شمس»، «گاوداری، نویسنده رسول بانگیز کارگردان آریان رضایی»، «چهره های مهتاب، نویسنده و کارگردان رضا نعمتی»، «اویامن، نویسنده وحید صدوقیان کارگردان مجتبی گودرزی»، «روز عزیزمرده، نویسنده محمد چرم‌شیر کارگردان  اشکان خبابی»، «سمفونی سترون‌های سپیدزا، نویسنده و کارگردان مهدی فرجامی»، «عطر بهار نارنج، نویسنده فرهاد ارشاد کارگردان هاشم ویس»، «روی نی‌بندی، نویسنده جمشید خانیان کارگردان فرهاد ارشاد»، «کلمات و مرد، نویسنده و کارگردان مهدی مشهور»، «رحمت، نویسنده و کارگردان پژمان شاهوردی»، «روایتی از یک تکرار بی پایان، نویسنده جمشید خانیان کارگردان محمد یزدان پرست»، «ماجرای سگ ولگردی که خون می ریخت، نویسنده و کارگردان مجید کیانیان»، «رکوئیم برای شایسته، نویسنده ساناز سیداصفهان کارگردان وحید نفر»، «دختر کبریت فروش، نویسنده لیلا احمدی کارگردان ندا فرهنگ»، «روز عزیز مرده، نویسنده محمد چرم‌شیر کارگردان رویا پاشایی»، «زمان رستن، نویسنده ندا ثابتی کارگردان مهدی رحیمی»، «برای آخرین بار، نویسنده قطب الدین صادقی کارگردان توحید معصومی»، «شمشیر و شرم ،نویسنده و کارگردان مهدی روحی»، «ماه غریب، نویسنده جواد سجادی کارگردان امیرحسین صفاپور»، «آذر، نویسنده مهدی پوررضائیان کارگردان جاوید رخشانی»، «هنگامه‌ای که آسمان را شکافت، نویسنده نصرالله قادری کارگردان احمدرضا قربانی»، «تمپوی باد در گورستان، نویسنده محمدرضا عرب‌یار محمدی کارگردان حسن سرچاهی»، «مادر با من حرف بزن، نویسنده و کارگردان مرضیه زمانی دهکردی»، «مصطفی شمر، نویسنده و کارگردان حسین ناطقی»، «خوک، نویسنده و کارگردان عدالت فرزانه»، «به رنگ صدر به طعم کافور، نویسنده و کارگردان ناصر کریمی نیک»، «انتظار با بوی نرگس، نویسنده زینب صالح‌پور کارگردان فرانک شریفی»، «شنگرف به رنگ سیاه، نویسنده امیر دژاکام کارگردان حنیف مظفری»، «روزی که بابا رفت، نویسنده و کارگردان نیلوفر بیرانوند»، «دیدار یار، نویسنده جواد ذوالفقاری کارگردان حوریه کریمی»، «هدهد میرزا، نویسنده ابوالقاسم حالت کارگردان محبوبه وطن»، «نقل سرخ، نویسنده آرش عباسی کارگردان مهدی صمدی»، «تنور، نویسنده و کارگردان مسعود رمضانی»، «سرود صدهزار افلیای عاشق، نویسنده قطب‌الدین صادقی کارگردان احسان فاضلی»، «سبز در ساحت سپید و ستاره، نویسنده میلاد اکبرنژاد کارگردان مرتضی شفائیان»، «از بودن تا نشان، نویسنده و کارگردان امید فرهودنیا»، «دالانهای نمک، نویسنده و کارگردان حسین زارعی»، «یک تکه از گفتار گم شده ماندانا، نویسنده میلاد اکبرنژاد کارگردان رقیه علی پور»، «مسخ با خوردن یک جسد، نویسنده و کارگردان یوسف شکوهی»، « جغد قرمز، نویسنده و کارگردان نعمت الله اسدی مرام»، «پرده در پرده، نویسنده و کارگردان محمدرضا عرب یار احمدی»، «هدیه جشن سالگرد ازدواج، نویسنده افشین هاشمی کارگردان محمدجواد سجادی» و«هدیه جشن سالگرد ازدواج، نویسنده افشین هاشمی کارگردان اکبر بی‌کس»
دومين جشنواره سراسري تئاتر تك نفره از 25 تا 30 دی ماه سال جاری با دبيري دكتر "محمود عزيزي" در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 18:26 PM  توسط شاهد پیوند  | 

سللللللام:
ایام محرم رو تسلیت میگم لطفا من رو هم از دعای خیرتون بهرمند سازید.

«رامشاندرن» در تحقیقی که در مورد وضعیت بدن انسان هنگام نمازخواندن، با مجموعه‏ای از پژوهشگران آمریکایی انجام داد، به فعالیت بیشتر مغز انسان و آرامش روحی هنگام نماز آگاه شد.
در این تحقیق علمی، مشخص شدن این وضعیت پس از 50 ثانیه از آغاز نماز آشکار می‏شود.
در این تحقیق آمده است: میانگین ضربان قلب و احتمال لخته شدن خون به صورت مشترک در حین نماز بین20 الی 30 درصد کاهش می‏یابد و همچنین پوست بدن مقاومت بیشتری پیدا می‏کند
همچنین در عکس‏هایی که از مغز در هنگام نماز گرفته شده است، فعالیت مغز نمازگزار به صورت قابل توجهی در مقایسه با حالت‏های عادی افزایش پیدا می‏کند و نورون‏های عصبی به صورت نورانی در اشعه‏های دریافتی از مغز به نمایش در می‏آید.
روزنامه "واشنگتن‏پست" در این رابطه نوشت:
این تحقیقات علمی اسرار نهان مغز انسان را روشن می‏کند. روزنامه "ساینس" نیز در شماره گذشته خود با تقدیر از اینگونه تحقیقات بر رابطه قطعی دین و علم تاکید کرد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 18:20 PM  توسط شاهد پیوند  | 

با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي
اختتاميه همايش سراسري روساي انجمن هنرهاي نمايشي كشور امروز برگزار مي‌شود

دكتر "سيد محمد حسيني"وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، "حميد شاه آبادي"معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و "حسين مسافر آستانه"رئيس مركز هنرهاي نمايشي امروز -15 آذر- ساعت 15 در اختتاميه همايش سراسري روساي انجمن هنرهاي نمايشي كشور حضور مي‌يابند.


به گزارش سايت ايران تئاتر، دكتر سيد محمد حسيني، حسين مسافر آستانه و حميد شاه آبادي در مراسم اختتاميه همايش سراسري روساي انجمن هنرهاي نمايشي كشور كه در سالن كنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار مي‌شود، حضور خواهند يافت و درباره تئاتر استان‌ها و سياست‌گذاري در اين حيطه به ايراد سخن خواهند پرداخت. در اين مراسم روساي انجمن هنرهاي نمايشي كشور نيز حضور دارند.
گفتني است همايش سراسري روساي انجمن هنرهاي نمايشي كشور به مدت دو روز (14 و 15 آذر) در مجموعه تئاتر شهر برگزار شد و در آن مباحث مربوط به انجمن هنرهاي نمايشي سراسر كشور با حضور مسوولان و اهالي تئاتر شهرستان‌ها مورد بررسي قرار گرفت.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 10:21 AM  توسط شاهد پیوند  | 

 

نشست تخصصي و كارگاه نقد و بررسي نمایش "کافه مک ادم" نوشته و کارگردانی "محمود استاد محمد" با حضور تعدادي از هنرمندان و كارشناسان در فرهنگسراي انقلاب برگزار مي‌شود.


به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر از روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب، اين نشست كارگاهي سی‌وپنجمین گردهمايي اعضاي كانون نمايش رنگين‌كمان فرهنگ‌سرا و علاقه‌مندان هنر نمايش با موضوع نقد و بررسي نمایش "کافه مک ادم" است كه شنبه 20 آذر ماه جاري برگزار مي‌شود و با طرح موضوعات تخصصي در حوزه نمايش و تئاتر ادامه مي‌يابد.
این نمایش جدیدترین اثر استادمحمد نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر است که به موضوع مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور می‌پردازد.
فرزین صابونی، خسرو شهراز، رضا مولایی، مهدی صباغی، یعقوب صباحی، هدا ناصح، ژاله شعاری، رویا دعوتی، شیرین اسماعیلی، زهیر یاری، آرش فلاحت پیشه و شهروز دل افکار در نمایش "کافه مک آدم" ایفای نقش می‌کنند.
مهسا دهقانی‌پور دستیار کارگردان و علی‌اصغر دشتی طراح صحنه این اثر هستند.
علاوه بر  نویسنده و کارگردان نمایش" محمود استاد محمد"، مسعود توکلی (منتقد)، یعقوب صباحی (بازیگرنمایش)، صديقي (نمايشنامه‌نويس و منتقد) و ديگر عوامل در اين نشست حضور مي‌يابند.
علاقه‌مندان به عضويت در كانون نمايش رنگين كمان مي‌توانند هر روز از ساعت 8 تا 16 و براي حضور در نشست تخصصي نقد و بررسي نمايش کافه مک ادم شنبه 20 آذر ساعت 17 به نشاني بزرگراه شهيد نواب صفوي، تقاطع خيابان كميل شرقي، فرهنگسراي انقلاب، تالار سپيده مراجعه و براي كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن‌هاي 9-55419057 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 10:19 AM  توسط شاهد پیوند  | 

نمایش "مسافران کوفه" نوشته "سید حسین فدایی حسین"و کارگردانی "کوروش زارعی"اواخر آذر مهمان برج آزادی می‌شود.


به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، به گفته کوروش زارعی نمایش "مسافران کوفه" سفر کاروان مسافران کربلا به سمت شام و اتفاقاتی که برای مسلم در کوفه رخ می‌دهد را در یک فضای سیال روایت می‌کند.
این نمایش صحنه‌های کربلا را با موسیقی، حرکت وتصویر به نمایش در می‌آورد؛ به طوری که ارتباط عمیقی با مخاطب بر قرار می‌کند.
در این نمایش 25 بازیگر از جمله کاظم نظری، علی فرحناز، محمد رضا آزاد، لیلا سادات موسوی، مجید امیری، سید حمید لاجوردی، مهدی نیک روش و.... به ایفای نقش می‌پردازند.
همچنین محمدرضا خویی به عنوان مدیر تولید و احمد سلیمانی به عنوان دستیار کارگردان و مدیر برنامه‌ریزی و مهدی نیک روش و..... نیز به عنوان طراح صحنه با این گروه همکاری می‌کنند.
نمایش "مسافران کوفه" از 27 آذر ساعت 18:30 در تالار اصلی بر ج آزادی میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 10:18 AM  توسط شاهد پیوند  | 

 

با اضافه شدن بخش‌های نمایشنامه‌نویسی و پژوهش، نخستین جشنواره تئاتر تهران در 14 بخش برگزار خواهد شد.


به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر از روابط عمومی جشنواره تئاتر تهران، بنا به تصمیم ستاد جشنواره و به دلیل درخواست برخی از اهالی تئاتر، بخش نمایشنامه‌نویسی و پژوهش به 12 بخش دیگر جشنواره اضافه شد تا نخستین جشنواره خصوصی تئاتر کشور با 14 بخش برگزار شود. این دو بخش در  فراخوان جدید جشنواره گنجانده شده است.
بر اساس این گزارش، تمامي شركت‌كنندگان در بخش نمایشنامه‌نویسی بايد آثار و نمایشنامه‌های خود را در سه نسخه تایپ شده به همراه فایل آن در محیط word حداکثر تا 7 بهمن ماه 1389 به دبیرخانه دائمی جشنواره ارسال كنند.
همچنین در بخش مسابقه پژوهش تئاتر نیز تمامي پژوهشگران و علاقه‌مندان در این بخش بايد مقالات و آثار پژوهشی خود را با موضوعات پیشنهادی زیر در سه نسخه تایپ شده به همراه فایل آن در محیط word حداکثر تا 7 بهمن‌ماه 1389 به دبیرخانه دائمی جشنواره ارسال كنند.
موضوعات پیشنهادی از قبیل: تئاتر و خصوصی سازی، تئاتر ملی، تئاتر مردمی، تئاتر دولتی، تئاتر خصوصی، تئاتر دینی، تئاتر و سیاست، تئاتر و آیین، تئاتر و تفکر، تئاتر و اقتصاد، تئاتر و مدرنیته، تئاتر و مخاطب، تئاتر و عروسک، تئاتر و کودک، تئاتر و... است.
همچنین لازم به ذکر است پیش‌تر به دلیل استقبال گروه‌های تئاتری مهلت ارسال آثار بخش تئاتر صحنه‌ای و خیابانی تا 30 آذرماه تمدید شده است.
نخستین جشنواره تئاتر تهران اسفندماه سال جاری با دبیری "سید جواد هاشمی" برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 10:16 AM  توسط شاهد پیوند  | 

سلام استادعزیزم.می خواستم بگم که ما یک مستند می خواهیم درباره ی مترو برای شبکه 5 سیما بسازیم.در10دقیقه ازشمامی خواهم که مارا راهنمایی کنیدوبه مامشاوره بدیدتامااین کاررابه نحواحسنت انجام دهیم.ازتمام دوستانی هم که پیشنهاد دارند برای ماتشکرمی کنم.ممنونم.ارتباط فرط.خداحافظ.
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 14:40 PM  توسط شاهد پیوند  |